-- reklama --
Za 2012 rok ulga na dziecko według dotychczasowych zasad. Podatnik może odliczyć ponad 1100 zł za każde dziecko

Jeżeli rodzic lub opiekun prawny wychowywał dziecko przez cały rok ma prawo do ulgi prorodzinnej, która wynosi 1112,04 zł na każde dziecko

Ulga przysługuje za każdy miesiąc, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego albo sprawował opiekę nad dzieckiem. Ulga prorodzinna nie dotyczy osób płacących podatek liniowy.

Ulga prorodzinna przysługuje na każde dziecko.

– Dotyczy wszystkich małoletnich dzieci albo dzieci do 25. roku życia, które się uczą, albo też –  bez względu na wiek –  jeżeli dziecko ma przyznaną rentę socjalną lub dodatek opiekuńczy – wyjaśnia Katarzyna Rola-Stężycka, kierownik zespołu analiz podatkowych w Tax Care.

Ulga na dziecko uczące się (w przedziale wiekowym 18-25 lat) przysługuje pod warunkiem, że w roku podatkowym dziecko nie uzyskało dochodów z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego. W tym roku kwota ta wynosi 3 091 zł.

Jeśli dziecko urodzi się w trakcie roku, wtedy za każdy miesiąc kalendarzowy podatnik ma prawo odliczyć 1/6 kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej, czyli 556,02.

– Jeżeli dziecko urodziło się w trakcie roku, w tym momencie należy dokonać takiego wyliczenia proporcjonalnego, przyjmując na każdy miesiąc kwotę 92,67 zł – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Katarzyna Rola-Stężycka.

Ulga ta przysługuje na dziecko, w stosunku do którego podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało lub sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą. Ulga prorodzinna dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.

Ulga na dziecko przestaje przysługiwać, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko wstąpiło w związek małżeński lub na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych.

– Z ulgi prorodzinnej nie mogą też skorzystać podatnicy, którzy wybrali formę opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym bądź kartę podatkową – przypomina ekspertka Tax Care.

Podatnik w zeznaniu rocznym podaje liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik ma obowiązek przedstawienia zaświadczeń, oświadczeń oraz innych dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do skorzystania z ulgi na dzieci, np. odpis aktu urodzenia dziecka lub zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka.

Utworzono: 2013-04-04 05:34:52
Zauktualizowano: 2016-07-26 19:56:48

Zarejestruj lub zaloguj się jeśli chcesz napisać komentarz...

-- reklama --

Oferty banku

Wszystkie oferty banku 'PKO BP':

czytano: 1338 razy

PKO Konto za Zero (nowa oferta ważna od 22.10.2012) to nowoczesne konto osobiste, które zapewnia w każdej chwili szybki dostęp do rachunku przez Internet, telefon i w oddziale.

To konto się opłaca, możesz mieć  je za 0zł,  wystarczy aktywnie korzystać z rachunku!

 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za kartę debetową
 • 0 zł za krajowe przelewy internetowe
 • 0 zł  za realizację zleceń stałych
 • 0 zł za wypłaty gotówki w bankomatach PKO Banku Polskiego, eService, BZWBK

A dodatkowo ekstra korzyści:

 • 10 % premii za rachunki telefoniczne

Z PKO Kontem za Zero zaoszczędzisz dzięki możliwości skorzystania z premii w wysokości 10% kwot wynikających z faktur wystawionych przez operatorów telekomunikacyjnych opłaconych w formie bezgotówkowej na wybrane rachunki bankowe tych operatorów. Premiowaniem objęte są również doładowania telefonów komórkowych (prepaid).

Kupując sprzęt RTV i AGD i płacąc kartą debetową wydaną do PKO Konta za Zero, otrzymujesz ubezpieczenie umożliwiające przedłużenie 24-miesiecznej gwarancji producenta o kolejne 12 miesięcy – bez żadnych dodatkowych kosztów! Możesz zaoszczędzić nawet 600 zł4 rocznie w porównaniu do kosztów analogicznych ubezpieczeń tego typu dostępnych w ofercie indywidualnej. Dodatkowo możesz korzystać z infolinii konsumenckiej 798 250 250 (opłata zgodna z taryfą operatora) w trakcie trwania gwarancji producenta.

Teraz umowę podpiszesz bez wychodzenia z domu - wystarczy, że złożysz wniosek online a konsultant Infolinii poinformuje Cię o możliwości dostarczenia umowy za pośrednictwem kuriera. Szybko i wygodnie otworzysz konto.

W każdej chwili, możesz skorzystać z przygotowanej specjalnie dla Ciebie oferty dopuszczalnego salda debetowego do 1 000 zł albo kredytu odnawialnego z limitem nawet do 100 000 zł!

Warto również skorzystać z atrakcyjnej oferty Rachunku Oszczędnościowego prowadzonego w PLN, USD, EUR albo CHF.

Dostęp do innych produktów Banku poprzez usługi bankowości elektronicznej iPKO:

 • możliwość złożenia wniosku o pożyczkę gotówkową w kwocie nawet do 150 000 zł
 • zakładanie lokat terminowych
 • nabywanie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych PKO
 • możliwość powiązania rachunku osobistego z rachunkiem maklerskim
 • zakup ubezpieczeń oferowanych we współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym

Rachunek może być prowadzony jako wspólny!

Utworzono: 2012-11-19 11:25:34
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-25 22:31:47
Zobacz więcej

Kredyt gotówkowy AURUM to propozycja PKO Banku Polskiego skierowana do prestiżowych Klientów korzystających z Programu Bankowości Osobistej AURUM. Kredyt gotówkowy AURUM stanowi niezwykle atrakcyjne narzędzie finansowania potrzeb wymagającego Klienta.

Atrakcyjne warunki

 • atrakcyjne, negocjowane oprocentowanie, oparte o stawki referencyjne rynku międzybankowego i atrakcyjna, negocjowana prowizja za udzielenie kredytu
 • elastyczne, uzgodnione indywidualnie z Klientem zabezpieczenie spłaty kredytu

Wygoda i elastyczność

 • indywidualnie uzgadniane warunki kredytowania
 • możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, w innym terminie niż ustalony w umowie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów
 • możliwość skorzystania z pakietu ubezpieczeń (na wypadek np.: śmierci, utraty pracy i poważnego zachorowania).
 • wygoda i łatwość w uzyskaniu kredytu - w dopełnieniu wszystkich formalności pomagają dedykowani doradcy
Utworzono: 2012-01-27 14:03:59
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-25 22:32:46
Archwium newsów - Zobacz starsze wiadomości w kategorii Podatki
-- reklama --
Kursy walut z dnia 2016-07-26
Nazwa waluty Kod waluty Kurs średni
dolar amerykańskiUSD3,9682
euroEUR4,3694
frank szwajcarskiCHF4,0299
jen (Japonia)JPY3,8048
-- reklama --
Ostatnio komentowane newsy
-- reklama --